Prospěšnost tchaj-ťi čchüan v těhotenství
For the English version of the article called „Taijiquan benefits during pregnancies“ see below.
C vičení tchaj-ťi čchüan se můžete věnovat po celý život. Je velmi pružné a v každém životním období ho přizpůsobíte svému stavu, síle, kondici… Přestávku ve cvičení nemusí přinést ani období, kdy žena otěhotní a cvičí „za dva“, neboť pomalý, pravidelný a lehký pohyb prospívá jak jí, tak vyvíjejícímu se dítěti.
Mistr Čchen Siaowang (Chen Xiaowang)
se ve svém článku o tom, jak trénovat Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan) dotýká také tématu žen a radí, jak upravit trénink během těhotenství. Na toto téma říká následující:
„Také těhotné ženy mohou pokračovat v tréninku tchaj-ťi čchűan. Jejich cvičení by však mělo být lehké, nikoli energické či příliš agresivní. U pohybů, které jdou do extrémů, stačí, když jednoduše naznačí jejich průběh, pokud to dělají s pevným záměrem v mysli (např. není vhodné, aby dupaly, či dělaly prudké pohyby, tzv. fa-ťiny).
Pravidelným, lehkým cvičením tchaj-ťi mohou ženy předejít pocitům nafouknutí či zácpě. Zároveň cvičení zlepšuje jejich metabolismus a usnadní porod. Je to cvičení prospěšné pro dítě i matku.“
Zdroj: Čchen Siaowang (Chen Xiaowang) – Jak trénovat Čchen tchaj-ťi čchüan
Foto: Taichi Praha
Tolik slovy mistra Čchen Siaowanga. Protože není nad osobní zkušenost, zeptala jsem se dvou dlouholetých studentek, jak skloubily období těhotenství a cvičení tchaj-ťi čchüan ony. První z nich cvičí jen tak pro radost a zdraví, druhá se jako lektorka snaží zprostředkovávat a předávat tchaj-ťi všem, kteří mají zájem.
Eva Boulaz
Eva je studentkou Víta Vojty (sinologa a zakladatele World Chen Xiaowang Taijiquan Association Česká republika). Tchaj-ťi čchüan se věnuje asi 10 let, hodně cvičí sama a o svých pocitech a zážitcích říká následující:
Evo, jak vnímáte cvičení tchaj-ťi čchüan vůbec?
Pokud cvičím pravidelně, nevnímám žádné výrazné změny, je mi dobře. Změny naopak přicházejí, pokud na čas se cvičením přestanu. Ztrácím vnitřní klid a začínají mě bolet kolena. Můžu tedy říct, že celkově – po psychické i fyzické stránce – se tělo začne ozývat, abych se ke cvičení vrátila.
Cvičila jste také během těhotenství. Změnilo se nějak v té době Vaše tchaj-ťi?
Do porodu jsem běžně cvičila každé ráno. Procvičila jsem všechno: stání, navíjení hedvábného vlákna i sestavu. Postupem času jsem údery či dupání jen naznačovala. Při stoji jsem se hodně zaměřovala na tan-tchien (dantien) a představovala si, jak miminko nabíjím pozitivní energií, a psychicky mi to dělalo moc dobře.
Myslíte, že Vám cvičení tchaj-ťi nějak pomohlo při samotném porodu?
Při porodu jsem samozřejmě na tchaj-ťi vůbec nemyslela. Když přicházely kontrakce, snažila jsem se je prodýchávat a nechávala bolest projít. Ale právě díky pravidelnému cvičení jsem si podle mého názoru udržela tělo v dobré kondici, což se pak při porodu, který trval dva dny, a následném zotavování dost hodilo 🙂 .
Helena Petrović
Helena Petrović je instruktorkou tchaj-ťi čchüan s dvacetiletou praxí ve výuce a spoluzakladatelkou chorvatského Tiancai Taijiquan Institute a wu-šu klubu Yuan Tong. Jako několikanásobná maminka a lektorka, která se věnuje těhotným ženám, má se cvičením v „jiném stavu” bohaté zkušenosti.
„Jako matka tří synů, dula a učitelka tchaj-ťi čchüan, jógy a spirituálního tance, s dlouholetými zkušenostmi s prací s ženami v prenatálním a postnatálním období můžu potvrdit, že tchaj-ťi čchüan je jedním z nejbezpečnějších typů cvičení během těhotenství, výbornou přípravou na hladký přirozený porod a jedním z nejlepších poporodních regeneračních cvičení zároveň pro čerstvé maminky i novorozence. (Ano, matky mohou cvičit tchaj-ťi čchüan s dítětem zavěšeným na těle, a těšit se tak nadále z bezprostředního vzájemného kontaktu.)
Díky spojení plynulého pohybu a hlubokého dýchání je tchaj-ťi čchüan komplexním cvičením těla i mysli, které buduje sílu, zvyšuje pružnost a (což je velice důležité) zlepšuje rovnováhu: fyzickou (která je důležitá pro rychle se měnící tělo), psychickou (snižuje úzkost a mírní před- a poporodní deprese) a především hormonální, která je nejdůležitější pro přirozený či dokonce orgasmický porod.
Plynulé, přirozené, jemné pohyby sestav tchaj-ťi čchüan a přijetí jejich obecných principů prospívají matce i dítěti.
Uvolněný, plynulý pohyb v souladu s hlubokým dýcháním a tokem čchi v těle je ideální přípravou pro nekontrolovatelné záplavy energie během porodu. Připravená mysl a uvolněné tělo jsou schopny převzít kontrolu tak, aby došlo k uvolnění a poddání se tomuto silnému, často strach vyvolávajícímu toku energie.
Cvičení ve dvojicích/tchuejšou (tlačící ruce), které pomáhá rozvíjet cit vůči druhému člověku, je výborným cvičením pro páry, chce-li se partner spolupodílet na porodu a být oporou své ženy. Toto cvičení také umožňuje cvičencům odvádět destruktivní či nezdravou energii pryč a velmi prospívá ženám v mnoha situacích před, po a obzvláště během porodu, kdy nejsou vytvořeny optimální podmínky.
Kromě zlepšení rovnováhy obecně je tchaj-ťi čchüan ideální, protože jeho jemné, krouživé pohyby posilují svaly, aniž by je přepínaly; zlepšuje koordinaci; podporuje správný postoj těla; buduje sílu a tělo uzemňuje, zakořeňuje a dodává mu stabilitu; snižuje bolesti spodní části páteře, které se v těhotenství často vyskytují.
Tchaj-ťi posiluje životní energii, pocit pohody a spokojenosti během tohoto požehnaného stavu; zlepšuje oběh a trávení; zmírňuje vysoký krevní tlak; posiluje zdraví srdce a zároveň zlepšuje schopnost intuice, soustředění a vizualizace, které jsou důležitými součástmi méně bolestivého/méně obtížného a radostnějšího porodu.
Tchaj-ťi čchüan je vhodné téměř pro každého.
Snadno se ho naučíte a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Pro mě osobně je nejdůležitějším dárkem, který cvičení tchaj-ťi přináší, skutečnost, že děti přebírají jeho principy v matčině děloze, před narozením. Dnes, když se dívám, jak naši tři synové cvičí tchaj-ťi a užívám si rodinné harmonie, jsem tomuto starodávnému umění nekonečně vděčná.“
Máte-li i vy dobré zkušenosti se cvičením tchaj-ťi čchüan v těhotenství, můžete se s námi o ně podělit.
Alena Koutecká
Taijiquan benefits during pregnancies
You can practise taijiquan all your life. It is very flexible and in every life period you can adopt it to your state of health, strength, condition… The time when a woman is pregnant and practises for „two“ doesn´t have to be any exceptional, as the slow, regular and easy taiji movements benefit her as well as the developing baby.
In his article about how to train Chen taijiquan, master Chen Xiaowang also addresses women and the adoption of taiji training during pregnancies. On this subject he says:
„Women in their pregnancy may also continue with their taijiquan practice. However, they should practice very gently, and it should not be vigorous or aggressive. For those movements which are more extreme, they can simply execute a rough approximation of them, so long as they do that with the intent firmly in mind (for example: do not stamp your foot, do not fajing etc.).
Symptoms of bloatedness, constipation can be avoided during pregnancy simply by observing a light practice taijiquan regularly. Metabolism will be improved as well and will facilitate an easier delivery. It is beneficial not only for the mother but for the foetus as well.“
Source: Chen Xiaowang – Training Advice for Chenjiagou Taijiquan
Photo: Taichi Praha
Thus Master Chen Xiaowang. The most revealing and faithful experience is the personal one, so I asked two long-time taiji practitioners, how they were able to connect their pregnancies and taiji exercises. The first student enjoys the health benefits and pleasure taiji brings her on its own, the other is a lecturer who passes taiji to all who are interested.
Eva Boulaz
Eva is Vít Vojta´s student (he being a sinologist and founder of World Chen Xiaowang Taijiquan Association Czech Republic). She has been practising taijiquan for about 10 years, mostly alone, and expresses her feelings and experiences in the following way:
Eva, how do you perceive taijiquan practice in general?
If I exercise regularly, I do not have any special feelings, I just feel fine. On the contrary, I feel some changes when I stop exercising. I start to lose my inner peace and my knees start to hurt. I can say that generally – physically as well as mentally – my body begins to call for my returning to exercises.
Did you practise taiji during your pregnancy?
I regularly practised every morning until the delivery. I went through everything: a wuji stance, silk reeling and a form. As the time went on I stopped with fajins or stamping, I only pretended to do them. When standing in wuji I focused on dantian and tried to imagine how my child is being filled with positive energy, and it did me extremely well mentally.
Do you think that taiji helped you during the process of delivery?
Of course, I did not think about taiji at all during the delivery. As my contractions came, I tried to breathe through them and let the pain go away. In my opinion, however, thanks to my regular practice I kept my body in a good condition, which was really useful during the delivery lasting for two days and the subsequent recovery 🙂 .
Helena Petrović
Helena Petrović is a taijiquan instructor with 20 years of teaching experience and a co-founder of the Croatian Tiancai Taijiquan Institute and of Wushu Club Yuan Tong. As a multiple mother and lecturer who deals with pregnant women she has plentiful experience with exercising during this blessful time.
„As a mother of three sons, doula, and teacher of tajiquan, yoga and spiritual dances, with long-time experience in prenatal/postnatal work, I can affirm that taijiquan is one of the safest types of exercises during the pregnancy, an excellent preparation for successful natural birth and one of the best postnatal regeneration trainings for newborn mothers and babies together. (Yes, mothers can practice taijiquan while they carry the baby in the baby carrier and in this way they continue to enjoy their natural connection.)
With its combination of fluid movements and deep breathing, taijiquan is a complete body/mind workout that builds strength, increases flexibility and very important, improves balance: physical (important for the rapidly changing body), psychical (reduces anxiety and eases pre- and postnatal depression) and most of all, hormonal balance, which is of the most importance for natural and even orgasmic birth.
Forms of taijiquan made up of continuous, natural, gentle movements and adoption of their universal principles, are beneficial for both mother and a baby.
A relaxed fluid motion in sinchronicity with deep breathing and flow of qi through the body is ideal preparation for uncontrollable flash flood of energy during the birth process. A prepared mind and relaxed body is able to gain control by loosing it and to succesfuly surrender to that powerful, but frightening energy motion.
Two-person tuishou /push-hands exercise, which helps developing a sensitivity to another person, is an excellent exercise for couples when partner wants to participate in birth by being a support to his lady. Also, this exercise which allows practitioners to channel destructive or unhealthy energy away from themselves, is very useful for women in many situations before, after and especially during the birth in non-optimal conditions.
Besides improving balance in generally, taijiquan is ideal because its gentle, circular motions tone muscles without straining; it improves coordination, promotes correct body posture, builds strength and makes the body grounded, stable and rooted; reduces lower back pain which is frequent during pregnancy.
Taiji increases life energy, a sense of wellbeing and pleasure during this blessed period; it improves circulation and digestion, eases hypertension; improves cardiac health; also improves intuition, concentration, and visualisation capacities which are important part of less painful/less difficult and more delightful birth.
Taijiquan is suitable for almost everyone, it’s easy to learn and doesn’t require any special equipment.
For me personally, the most important gift of practicing taiji is that children inherit its principles in their mother’s belly, before the birth. Today, when I watch our three sons practicing taijiquan and enjoy the harmony of our family, my gratitude toward this ancient art is boundless.“
Do you have good experience with practising taiji during pregnancy? Share them with us.
Alena Koutecká
Počet komentářů: 2
[…] Bod 8 se věnuje cvičení tchaj-ťi čchüan v těhotenství a najdete jej v samostatném článku nazvaném Prospěšnost tchaj-ťi čchüan v těhotenství. […]
[…] Ždanová (Darja 1. díl + Darja 2. díl) a Šárka Grundy. Můžete si přečíst také článek Prospěšnost tchaj-ťi čchüan v těhotenství, kde jsou shrnuty zkušenosti dalších […]